TECH HÍREK – Van, amiben jobb az új MacBook Air, és van, amiben rosszabb…
A Max Tech YouTube csatorna két videóját is beágyaztuk lenn. Az M2-es MacBook Airben egyetlen NAND flash chip volt, ami az SSD sebességére negatív hatással volt. Az Apple a 13″ és 15″-os M3-as MacBook Airben is javított ezen, ugyanis két NAND flash chip van, és ebből adódóan magasabb írási és olvasási sebességekkel rendelkezik a laptop SSD-je. A Blackmagic Disk Speed Test szerint az írási sebesség 2108 MB/s volt (33%-kal gyorsabb az előző generációs modellnél), az olvasási sebesség pedig 2880 MB/s (82%-kal gyorsabb!). Ezek az eredmények a 256 GB-os modellel lettek elérve, így nem kell az 512 GB-os verzióba beruházni. Igaz, azért hozzá kell tenni, hogy 256 gigabájt már nagyon kevés manapság, ugyanis a Windows 10/11 mellett feltesszük a Death Strandinget, és máris kevesebb mint 100 GB helyünk maradt.
Csakhogy mind a 13″-os, mind a 15″-os modellben nincsen ventillátor. Ebből adódóan csendes az M3-as MacBook Air, de a MacBook Pro-ban van egy ventillátor, és bár ugyanaz a chip van benne, mégis tovább tudja tartani a teljesítményét… mert jobb a hűtési rendszere. A 15″-os modell van a lenti második videóban tesztelve (Geekbench 6 egy- és többmagos teszt, Metal), és a 3DMark Wilf Life Extreme stresszteszt során bukkan fel, hogy a hűtési rendszer egyszerűen gyenge.
A processzor 114 fokra melegszik fel, a GPU pedig 102,9-ig kúszik fel. Emiatt a chipset áramfelvétele csökken, hogy ne melegedjen túl a MacBook Air, ami így 33%-kal lassabb a MacBook Pro-nál, holott mindkét készülékben ugyanaz a 8 magos CPU és 10 magos GPU van. A másik probléma az alumíniumvázban van: a külső hőmérséklete 45-46 fokra melegszik fel. Ez már nagyon kényelmetlenné válhat! Erre a megoldás az, ha a hűtőbordához hőelvezető párnákat teszünk, így az M2 MacBook Airhez hasonló hőmérséklet mellett tovább tudta tartani a teljesítményét.
Úgyhogy ha nem tudjuk szétszedni a laptopot, ne ezen rendereljünk!