TECH HÍREK – Ezúttal más alkatrésszel történik a cryptovaluták bányászata, és ezzel fel lehet készülni arra, hogy készlethiány lesz belőlük, és emiatt jóval drágábban találunk csak belőlük a boltokban…
2020 és 2022 között a cryptobányászat tombolt. Aki szerencsés volt, az Nvidia GeForce RTX 3000-es kártyáit még korán, a rajt során meg tudta venni (és akkor az kiváló érték/ár arány volt, ekkor még nem srófolták fel a kártyák árát!), de aki pórul járt, alig tudott találni kellően modern videókártyát, vagy ha igen, akkor azért az addigi árak akár háromszorosát is elkérhették. A GPU-k az Ethereum-bányászatban voltak jók, de 2022 szeptemberében elcsendesült a téma, és a kártyákból ismét könnyedén lehetett szerezni.
Másfél évvel később ismét indul az őrület, de ezúttal nem a videókártyákból lehet hiány, hanem az AMD Ryzen processzoraiból. A Bitcoin megint szárnyal, és ez a többi cryptovalutát is magával szokta húzni. A WCCFTech a proof of work (PoW) érmék bányászati profittermelését vizsgálta, és az eredményüket mi sem bizonyítja jobban, hogy a Neweggen (egy online értékesítési felületen) az AMD Ryzen 9 7950X 700 helyett 741 dollárért volt fenn, és készlethiány volt belőle. A 7950X3D 592 dolláros áránál is magasabb ez. A 7950X több mint egy éve jelent meg. Tehát nem a kínálattal van a baj, hanem ekkora a kereslet.
A Monero és több PoW érme is a RandomX algoritmust használja. Az XMRig benchmarkokat látva a sokmagos AMD processzorok uralják a listáa élét, és a 118. helyen látjuk a Ryzen 9 7950X-et 26783 ponttal. Az Intel Core i9-14900K-t kevesebben tesztelték, de csak a 211. helyen van 16278 ponttal. A CPU-bányászó algoritmusoknak a minél több L3-as gyorsítótár vagy az AVX utasítások a jók. Ehhez adjuk hozzá az AMD processzorok alacsony fogyasztását, és ezzel le is fedtük a Ryzen 7000-es CPU-kat. A Zen 4-es processzorokból az olcsóbbakat nem veszik tömegesen, de a Zen 5-ös teljesítmény még jobb lesz, és ha az AVX-512-es utasításkészlet mainstreammé válik, a 8000-es processzorokból is nehezen találhatunk majd a boltokban, ugyanis az Intel CPU-i nem támogatják az AVX-512-t.
Ne lepődjünk meg, ha az Nvidia után az AMD is LHR (alacsony hash rate) verziójú termékeket ad ki, hogy ezeket ne vegyék meg tömegesen.
Forrás: PCGamer, WCCFTech, XMRig