TECH HÍREK – Az ázsiai ország így nem csak azt kell, hogy kioldalazza, hogy a legmodernebb chipgyártási technológiához való hozzáférést megakadályozza az Egyesült Államok, hanem egy másik, a gyártáshoz kapcsolódó aspektussal is törődnie kell, ugyanis Amerika szigorított a szankción.
Az új fejlemény egy holland céghez, az ASML-hez kötődik. Az ASML-t arra kérte az amerikai kormányzat, hogy a Kínának értékesített fejlett chipgyártási felszerelések javításával is álljon le, ugyanis más tiltás is életben van, mivel nem adhat el Kínának extrém ultraviola (EUV), illetve mély ultraviola (DUV) litográfiai gépeket. A Reuters szerint egy amerikai delegáció és az ASML vezetősége a mai nap tárgyal az üggyel kapcsolatban.
Az amerikaiak abban reménykednek, hogy a kínaiak által már birtokolt eszközök szervízelésének leállítása vagy belassíthatja a kínai gyártókat, vagy akár teljes egészében le is állíthatja azokat. Az ASML amúgy Tajvan és Dél-Korea után Kínát tekinti legnagyobb piacának, viszont a szankció még bonyolíthat az ügyön, mert például az SK Hynix és a TSMC is rendelkezik kínai gyártósorokkal, és ők nem, csak a kínai chipgyártók érintettek, így az elfogadható licencszel rendelkező cégeknek kivételezni kell.
A holland kormánynak is vannak biztonsági aggodalmai. Hollandia támogatja Ukrajnát, és emiatt attól tart, hogy a kínaiaktól szezett chipek eljutnak azokba a fegyverekbe és felszerelésekbe, amiket az oroszok használnak az ukránok ellen indított háború során. A holland-orosz viszony már amúgy sem volt jó, ugyanis 2014-ben az oroszok lőtték le a Malaysia Airlines MH17-es gépét, ami 298 ember életét követelte, és köztük 193 holland állampolgár volt.
Hiába a korlátozások, a Taipei Times arról írt, hogy ezeknek még nem volt jelentős hatása. A kínai gyártók kitartóak, és továbbra is megoldásokat találnak arra, hogy az eszkalálódó szankciók ellenére is kiútra leljenek. Paul Triolo, a stratégiai és nemzetközi tanulmányok központjának kínai üzleti és gazdasági tanszékének vezető munkatársa szerint a szervizelés leállítása kérlelhetetlenül rontja a felszerelés képességeit, így a gyártók egyfajta utóvédharcot fognak folytatni, hogy a lehető legtovább üzemben tartsák ezeket a gépeket.
Zhao Lijian, a kínai külügyminisztérium reakciója? „Technológiai terrorizmus”…
Forrás: PCGamer, Reuters, Taipei Times