TECH HÍREK – A RealFill is bizonyítja, hogy az Alphabet (a Google anyacége) rengeteg pénzt költ a generatív, azaz tartalomalkotásra képes mesterséges intelligenciára, mert nem rossz, ami kiderült az új, hivatalosan még be sem jelentett funkcióról.
A Google MI-s eszközei a saját Pixel telefonjain és a Samsung készülékein is elérhetőek, de a terjeszkedés itt nem fog megállni, ugyanis állítólag a RealFillen dolgozik most a techcég, ami a fotózásra hajlamos felhasználóknak lesz kifejezetten kedvező. A szabadalmat a múlt héten nyújtotta be a Google, és már az európai (EUIPO) és az amerikai (USPTO) régióban is megtette ezt a cég. A modell úgy működik, hogy mesterséges intelligenciát használó, nem letölthető szoftvert biztosít képek festésére; illetve online, nem letölthető szoftvert biztosít generatív modellek létrehozására. A hivatalos jellemzés nem határozza meg érthetően, hogy mire számíthatunk, de a mellékelt képek jobban elmagyarázzák.
Ez már nem az első RealFill, ugyanis korábban a Google és a Cornell Egyetem kutatói közösen már dolgoztak rajta, és van is egy kutatói dokumentum, aminek a címe „Referencia-vezérelt generálás a hiteles képkiegészítéshez”, és kifejti, hogy a technológia egy létező képet miképp egészített ki öt referenciakép segítségével. Kissé hasonló lehet a Stable Diffusion nevű képgeneráló technológiához. De még nem tökéletes, ugyanis a többi opcióhoz képest a RealFill lassabb, és az utolsó jelenetből a kép helyreállítása sem könnyű feladat. A szöveg is bonyolíthat, ronthat az egészen.
A szabadalom bejegyzése még nem jelenti automatikusan azt, hogy a technológia végül el is jut a nyilvánosság elé. Ilyen védjegyeket gyakran regisztrálnak, de nem mindegyik lesz úgymond véglegesítve. De minden bizonnyal a Google Photos vagy Pixel telefonok valamilyen formában meg fogják kapni a technológiát ilyen-olyan formában, de erre is még várni kell. A kezdeti eredmény eléggé impresszív, ezt nem is vitatjuk.
Vajon idén leleplezi a RealFillt valamilyen formában a Google? Meglepő lenne, ha nem.