Ez az egyik legkevésbé ismert történet Steve Jobsról, és bár az Apple tagadja, elég bizonyíték van arra, hogy elhiggyük…
Steve Jobs furcsa személyisége számtalan anekdotát hagyott ránk az évek során. A Starbucks felső vezetőségének kirúgásától kezdve a kaliforniai spanyol gyarmati kúriáig, amelyet megpróbált lebontani. Ezek a történetek mind hihetetlenek, de kevés olyan egyedi, mint amikor egy japán repülőtéren letartóztatták, mert nindzsafegyvereket próbált felpakolni a magángépére. Ami akkoriban abszurdnak tűnt, ma már értelmet nyer, ha Jobsnak a japán kultúra és annak sajátos világlátása iránti rajongását nézzük.
Csak egy átlagos nap Steve Jobs életében… vagy mégsem?
2010 nyarát írtuk, Steve Jobs éppen Japánban töltötte szabadságát. Szokásához híven idejének egy részét a japán kultúra felfedezésével töltötte, amely szenvedélye arra késztette, hogy a hagyományos kerámiáktól kezdve a nindzsa-dobócsillagokig mindent összegyűjtsön. Arra azonban senki sem számított, hogy ez utóbbiak komoly gondot okoznak majd neki a Kansai Nemzetközi Repülőtéren.
Amint arról a Bloomberg és a japán SPA! magazin is beszámolt, a reptéri biztonságiak Jobs csomagjainak rutinszerű átvizsgálása során meglepetéssel szembesültek. A holmijai között több nindzsacsillagot fedeztek fel, azokat a hagyományos japán fegyvereket, amelyek nyilvánvalóan tiltottak a kézipoggyászban.
Jobs reakciója a helyzetre – nem meglepő módon – teljesen a jelleméhez illő volt. Szemtanúk szerint az Apple vezérigazgatója nem habozott azzal érvelni, hogy a biztonsági szabályok nem vonatkoznak rá. Logikája egyszerű és szerinte megdönthetetlen volt:
„Miért téríteném el a saját magánrepülőgépemet?”
Ez a reakció nem lepne meg senkit, aki ismerte Jobsot. Jellemző volt rá, hogy úgy gondolta, a hagyományos normák nem vonatkoznak rá. Valójában ez a mentalitás tette lehetővé számára, hogy egész iparágakat forradalmasítson karrierje során. De ez alkalommal még Jobs karizmája sem tudta meggyőzni a japán hatóságokat.
Az Apple tagad, de kilóg a lóláb
A hír természetesen futótűzként terjedt az interneten. A kép, hogy az Apple látnok vezérigazgatóját letartóztatják, mert nindzsafegyvereket visel, túl szaftos volt ahhoz, hogy ne terjedjen el vírusként. Az Apple, tisztában lévén a lehetséges médiahatással, gyorsan kiadott egy közleményt, amelyben megpróbálta hatástalanítani a bombát:
„Steve idén nyáron Japánban járt Kiotóban nyaralni, de a reptéren leírt incidens csak kitaláció. Steve remekül érezte magát, és reméli, hogy hamarosan ismét ellátogat Japánba.”
A válasz gyorsasága és hangneme azonban csak további találgatásokat szült – miért kell ilyen proaktívan tagadni valamit, ha nem történt semmi?
Ahhoz, hogy igazán megértsük ezt a történetet, ismernünk kell Jobs mély kötődését a japán kultúrához. Nem egyszerű turista volt, akit lenyűgözött az egzotikum. Jobs életének gyakorlatilag minden területébe beépítette a japán elemeket.
A védjegyévé vált fekete garbó egyenruháját Issey Miyake japán tervező készítette. Törzsvendég volt a Jinshōban, a Szilícium-völgyben található szusiétteremben, ahol még saját asztala is volt. Ugyanolyan szenvedéllyel gyűjtötte a japán kézműves termékeket, mint amilyen szenvedéllyel Apple-termékeket tervezett.
A nindzsacsillagok története alapjában véve tökéletes példája annak, hogy Steve Jobs miért volt az, aki. Egy zseni, aki a saját univerzumában élt, ahol a hagyományos szabályok nem mindig vonatkoztak rá. Akár igaz, akár fikció, az eset azt mutatja, hogy Jobs egyedülálló volt.
Forrás: Bloomberg