Újabb példa arra, hogy a fejlett nyugathoz képest mennyire el vagyunk maradva (ugyanis Magyarországon ilyen közös fellépés a témában biztosan nem fog bekövetkezni).
A ResetEra fórumon bukkant fel az indítvány, ami jóvoltából Hollandia lehet a következő ország Belgium után, ahol a lootboxok teljes mértékben be lennének tiltva. Az indítvány szinte biztos, hogy át fog menni a holland szenátuson, ugyanis bipartizán támogatottsága van (hat párt is támogatását fejezte ki), azaz a kormányzó pártok és az ellenzék egyaránt beállt mögé!
Az indítvány szerint a lootboxok a szerencsejáték egyik formájának tekinthetőek, és a videojátékokban a gyermekeket arra manipulálják, hogy mikrotranzakciókat hajtsanak végre, így behúzzák őket a lootboxos csapdába. Ennek következménye lehet a függőség kialakulása, és a családokat komolyan sújthatják a tranzakciók költségei (pláne, ha ez a tudtukon kívül zuhan a nyakukba!).
És ez már nem az első eset, hogy ilyesmit hallunk. Egy hónapja ugyanis erről írtunk: „Másfél tucat európai ország fogyasztóvédelmi szervezete gondolta úgy, hogy elég a lootboxokból. A tizennyolc európai ország, ahonnan a húsz szervezet felszólalt: Ausztria, Bulgária, Csehország, Dánia, Franciaország, Németország, Görögország, Izland, Olaszország, Lettország, Hollandia, Lengyelország, Lengyelország, Portugália, Szlovénia, Spanyolország, Svédország és Svájc. Ők mind támogatják a norvég fogyasztóvdelmi tanács (az NCC) jelentését, aminek magyar címe kb. ez: „Dobj be egy érmét: hogyan használja ki a játékipar a fogyasztókat a lootboxok segítségével?”.
Több változást szeretnének: a megtévesztő dizájn betiltása, a kiskorúak számára biztosított nagyobb védelem, és a tranzakciók körüli átláthatóság is közéjük tartozik. A jelentés megvádolja a cégeket azzal, hogy kihasználják a fogyasztókat a mechanizmusokkal, amik függőséget keltenek és fosztogatóaknak tekinthetőek. Az 59 oldalas dokumentum a FIFA 22-t és a Raid: Shadow Legendset használta példaként, és azt olvashatjuk benne, hogy „Mindkét játék trükkök széles arzenálját alkalmazza, hogy a fogyasztókat arra késztesse, hogy minél több időt és pénzt költsenek, kihasználva a fogyasztókat, [akik] abban reménykednek, hogy a jutalmat megkapják, annak ellenére, hogy ennek esélye és valószínűsége elenyésző.””
Úgyhogy Hollandia szinte fix, hogy beáll Belgium mellé, és a Benelux államok után csak idő kérdése, hogy Nyugat-Európában mikor borítják rá az asztalt mondjuk az Electronic Artsra.
Forrás: VGC