A Sony most dörzsölheti a tenyerét: miközben lassan javul a készlethiány helyzete, a majdnem mindenhol megemelt árú PlayStation 5-ön kevesebbet bukik a cég, mert a magasabb ár ellenére is töretlen annak kereslete…
A Sony megerősítette, amit a pénzügyi elemzők már előrejeleztek: hiába lett drágább a PlayStation 5 majdnem mindenhol (leszámítva az Egyesült Államokat, mert ott mégis nagyobb verseny van a PS5 és az Xbox Series között…), ennek ellenére sem csökkent az érdeklődés és kereslet a majdnem két éve elrajtolt konzol iránt. A Sony korábban az áremelést az ingadozó pénznem-átváltásokkal és a pandémia utáni piaci helyzettel (meg az inflációval…) magyarázta.
Totoki Hiroki, a Sony pénzügyi vezetője a cég negyedéves üzleti jelentése során megerősítette, hogy „eddig az áremelés hatására nem történt visszaesés a keresletben, de figyelemmel kell követni, hogy mi történik a piacon”. Ez azt is jelentheti, hogy a Sony egyhamar nem fog árat CSÖKKENTENI, ami két évvel a konzol megjelenése után nem hangzik önzőnek. Azért ne felejtsük el, hogy Phil Spencer, az Xbox-vezér mit is mondott…
Spencer szerint ez nem a megfelelő időpont arra, hogy a cégek a gazdasági nyomás hatására árat emeljenek (pedig ez történik szinte mindenhol, és itt pusztán az élelmiszerek árára is érdemes gondolni), de azért olyan nyilatkozata is volt, hogy a Microsoft is gondolkodik az Xbox Series áremelésén. Ez hivatalosan még nem történt meg, ám Indiában mégis bekövetkezett egy áremelés. A mi esetünkben ez gyakori tud lenni, ugyanis az Európai Unió részeként a régióhoz kötötték a konzolok árát.
Így ha a PlayStation 5 Standard Edition 500 helyett 550 euró lett, akkor ez forintosítva a 200 ezres árról feltolta 225-230 ezer forint körüli értékre, ami még ingadozhat is, ha a forint értéke további zuhanást mutat fel (és ehhez elég egy állampárti komment is…). Ahol nem erős a pénznem, nem meglepő, ha az ár gyorsan feljebb megy, de azért többször is láttuk már azt, hogy mondjuk a PC-s alkatrészek, vagy akár egy iPhone is jóval drágább itt mint mondjuk Amerikában (és ebben a világrekorder, 27%-os áfa is szerepet játszik).
Ne lepődjünk meg, ha 2023-ra a Microsoft is árat emel.
Forrás: PSL