A redmondi techóriás és a Bobby Kotick vezette kiadó nem fog egymás karjaiba hullani olyan könnyedén.
Az Európai Unió formálisan antitröszt ügyben figyelmeztette a Microsoftot. A Politico forrásai szerint az EU felsorolta, hogy mik az aggodalmak a 68,7 milliárd dolláros tranzakció körül. Az Európai Bizottság korábban már kimondta, hogy a felvásárlást alaposan meg fogja vizsgálni, mert „jelentősen csökkentheti a versenyt a konzolos és PC-s játékok forgalmazásának piacán, beleértve a több játékot kínáló előfizetési szolgáltatásokat és/vagy a felhőalapú streamelő szolgáltatásokat, továbbá a PC-s operációs rendszerek piacán [is csökkentené a versengést].”
A Bizottság főleg azt emelte ki, hogy a Call of Duty-t és további IP-ket visszatartana az Activision Blizzardtól a többi konzolon, illetve az előfizetői és a felhőből való játékot kínáló szolgáltatások esetében is csorbulna a verseny. A Microsoft válasza a Politicónak pedig a szokásos: mindent meg fog tenni a cég, hogy utat találjon a tranzakció lezárására. A Bizottság még novemberben kezdte el a vizsgálatát, és a végső döntését legkésőbb március 23-án fogja közölni.
A Microsoft a szabályozókat már biztosította arró, hogy más konzolokon is ki fogja adni a Call of Duty-t. A franchise-ot tíz éven keresztül kiadná a Nintendo Switchre és a Steamre, és hasonló időtartamról szóló megállapodást kínált a Sony-nak, ha a redmondiak bekebelezhetik az Activision Blizzard Kinget. Jim Ryan azóta a Gamesindustry-nak már elmondta azóta, hogy több ponton is elfogadhatatlannak tartja az ajánlatot. Eközben az amerikai szövetségi kereskedelmi bizottság (FTC) már beperelte a Microsoftot, az Egyesült Királyság verseny- és piacfelügyeleti hatósága pedig szintén vizsgálódik.
Az Egyesült Államok értékpapír- és tőzsdefelügyelete, a SEC pedig 35 millió dollárra büntette az Activision Blizzard Kinget, mert a kiadó nem tudott egy olyan rendszer teremteni, ami a munkahelyi illemtelen viselkedéssel kapcsolatos ügyeket kezelni tudná, továbbá egy bejelentőket, informátorokat védő szabályt is megsértett a Kotick vezette cég, ami beleegyezett a bírság kifizetésébe. A SEC szerint 2018 és 2021 között voltak hiányosságok a kiadóban, mert nem rendelkezett elég információval, hogy megértse a panaszok mennyiségét és „töménységét”.
2016 és 2021 között a korábbi alkalmazottaktól azt is elvárta az Activision Blizzard, hogy mondják el, ha a SEC információigénylés miatt felkereste őket, ezzel megsértve „az informátortörvényt”. Jason Burt, a SEC denveri regionális irodájának igazgatója szerint a volt alkalmazottak akadályozása a SEC-vel való kommunikációban „nemcsak rossz cégirányításra vall, hanem törvénytelen is.”
A Wall Street Journal 2021 novemberében írt arról, hogy Kotick tudott a cégen belüli szexuális zaklatásokkal és visszaélésekkel kapcsolatos vádjairól, de eltitkolta azokat a befektetők elől. 2021 júliusában a kaliforniai méltányos foglalkoztatási és lakhatási osztály (DFEH) is pert indított az Activision Blizzard ellen diszkrimináció és szexuális zaklatás miatt. A 35 millió dollár nem sok, hiszen egy negyedév alatt 1,78 milliárd dolláros nettó bevételt ért el a kiadó…
Forrás: Gamesindustry, PSL