TECH HÍREK – P- és E-magokkal jöhet a kifejezetten alacsony fogyasztású APU, amit akár az új Steam Deckben is viszontláthatunk majd.
P- és E-magok? Igen: az Intel új (pl. 13. generációs) processzoraiban már láthatjuk a Performance (teljesítmény) és Efficiency (hatékonyság) magokat, és ezt a formátumot követheti az AMD is, ami a minap hivatalosan listázta ezt a hybrid magos dizájnt a Phoenix 2 APU-hoz. Ez a Zen 4-es architektúrát használja, és a Twitteren további dolgok szivárogtak ki a cég mérnöki prototípusként (engineer sample, ES) létrehozott APU-járól: két P-mag és négy E-mag található benne, ám az Intellel szemben van egy nagyobb eltérés.
Az Intel ugyanis két eltérő architektúrát alkalmaz (Golden vagy Raptor Cove + Gracemont), az AMD viszont csak egyet tervez: mindkét magtípus a Zen 4-es architektúrára alapozik. A P-magok az általános dizájnnal rendelkezőek lesznek, amiket a Ryzen 7000-es processzorcsaládban már láthatunk, ám a Zen 4-es magok alacsonyabb gyorsítótár-mérettel (cache-sel) és órajellel rendelkeznek, miközben teljesen a hatékonyságra koncentrálnak.
A Cinebach R23 multi-bench tesztelése során bukkantak fel az órajelek, amik a magoktól eltérően jelentősek mások. A 0-s és az 5-ös mag P-mag, és ezek akár 4 és 5 GHz közötti értékre is fel tudnak menni. A P-magok 4,2-4,3 GHz közötti órajelen futottak átlagosan, míg az E-magok 2,5-4 GHz körüli értéket mutattak. Az E-magok általában 3 GHz alatti órajelet hoztak össze, de rövid ideig felgyorsulhatnak 4 GHz-re. Meg lehetne joggal kérdezni, hogy mi köze van ennek a Steam Deck jövőjéhez. Az APU fogyasztása handheld, hordozható használatra mutat, ugyanis az AMD Phoenix APU hybrid magos dizájnja kb. 15-20W-t igényel. A P-s Zen 4 magok 7-8, míg az E-magok kb. 5W energiát szürcsöltek el. Ha egymagos alkalmazásról van szó, állítólag az AMD alapból a P-magokat tesi előtérbe, így a hagyományos Phoenix chipektől nincs számottevő eltérés.
Mivel még csak egy ES verzióról van szó, az órajelek és az erőfelvétel mértéke még változhat a későbbiekben.
Forrás: WCCFTech