TECH HÍREK – A Raptor Lake Refresh processzorcsaládnak olyan újítása van, amely érdekessé teszi az újítani vágyók számára az új CPU-kat.
Az Intel Application Optimization funkciója, azaz az APO a hybrid architektúrának erejét használja ki, érintve egyes P- és E-magokat (P = performance, teljesítmény; E – efficiency – hatékonyság). A Thread Directorból indult ki az ötlet, amit a Windows 11 hozott el: az operációs rendszer a terheléstől függően képes egyes zálakat feldolgozni, hogy optimalizálja a teljesítményt. Az Intel ezt a koncepciót vette át, csakhogy például videóvágás helyett játékokban veti be a technológiát.
„Most már értjük, hogy egyes szálakon egy bizonyos ponton nagy a terhelés, de egy másik ponton már nem olyan nagy. Ezzel nem akarjuk megterhelni a CPU-t, mert ez hatással lehet a teljesítményre stb. Tehát ez a következő iteráció. Az APO teszteli a játékokat, és megnézi, hogy a játék egyedi viselkedése miatt a szabályzat finomhangolásának hasznát vehetnénk,” nyilatkozta Roger Chandler, az Intel ügyfélszámítástechnikai csoportjának alelnöke és általános igazgatója a rajongói PC-k és munkaállomások területén.
Még sok tesztelési eredményt nem láttunk, de a Redditen már felbukkant néhány összehasonlítási pont. A felhasználó, LightMoisture szerint a folyamat hosszú és zavaró volt, de miután letöltötte a Microsoft Store-ról az Intel Dynamic Technology drivert, ahonnan az APO-t aktiválta, és meglepő eredményekre jutott. A Rainbow Six: Siege-ben kb. „200 FPS” pluszt tapasztalt, ugyanis 867 FPS-t hozott ki a Ubisoft játékából, és szerinte a GeForce RTX 4090-e eléggé sikított eközben, ami azt jelenti, hogy ki lett használva rendesen, mert ahhoz egy erős proci kell, ő pedig az Intel Core i9-14900K-t használta. Mindegyik P- és E-mag maximumon futott. A Rainbow Six: Siege-ben 32, a Metro Exodusban 24 százalékos teljesítménynövekedést tapasztalt.
Úgyhogy a funkció remek, de jelenleg csak a 14XXX-es processzorokon, és néhány játékban használhatjuk a funkciót. Később viszont ez még bővülhet, de eközben ne feledkezzünk meg az áramfogyasztásról sem!
Forrás: WCCFTech