TECH HÍREK – Musk szerint a cég neve nem tükrözi azt az álláspontot, amit az OpenAI valójában képvisel.
Amerikai idő szerint csütörtökön késő este nyújtotta be a keresetet Musk Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója, továbbá az OpenAI ellen, ugyanis szerinte a cég megsértette a non-profit szerződését, az ígéreti kötöttséget és a bizalmi kötelezettséget, mivel elfordult a nyílt forráskódú mesterséges általános intelligencia létrehozására irányuló elkötelezettségétől, és emögött az OpenAI nagyobb befektetőjének befolyása állhat. A Microsoftról van szó…
„Az OpenAI, Inc. a világ legnagyobb technológiai vállalatának, a Microsoftnak zárt forráskódú de facto leányvállalatává vált. Az új igazgatótanács alatt a vállalat nem csupán fejleszt, hanem ténylegesen továbbfejleszti az AGI-t [általános mesterséges intelligenciát], hogy maximalizálja a Microsoft profitját ahelyett, hogy az emberiség javát szolgálná. És a zárt rendszer kereskedelmi okokból zárt: A Microsoft egy vagyont kereshet a GPT-4 nyilvános eladásával, ami nem lenne lehetséges, ha az OpenAI – ahogyan azt kötelezően tennie kell – szabadon hozzáférhetővé tenné a technológiát a nyilvánosság számára,” írja Musk keresete.
Elon Musk szerint az OpenAI non-profit megközelítését eltorzította a profitorientált vezérigazgató, továbbá az igazgatótanács, aminek kevés ismerete van az AGI és a mesterséges intelligencia nyilvános szabályzatával kapcsolatban. Musk arra kérí a bíróságot, hogy tiltsa el az OpenAI-t, Altmant, Gregory Brockmant (a cég elnökét), illetve a Microsoftot a non-profit MI-technológián való pénzkeresettől. Musk amúgy 2018-ban távozott az OpenAI igazgatótanácsától, ugyanis alapítótag volt, és most a saját MI-modellel, az xAI Grokjával igyekszik utolérni a GPT-4 nagy nyelvi modelljét (LLM-jét).
Az OpenAI-ba tavaly januárban 10 milliárd dollárt fektetett a Microsoft, ami cserébe 49%-os részesedést kapott (korábban még 3 milliárdot dollárnyi pénzt kalapozott össze az OpenAI amúgy). Ezért a Microsoft Azure felhős számítási szolgáltatásait használhatják Altmanék, miközben a redmondiak a profit 75%-át kapják addig, amíg a Microsoft vissza nem kapja a 13 milliárd dollárt, utána pedig a profit 49%-a az övék, amíg az OpenAI profitja el nem éri a 92 milliárdot. Utána ismét az OpenAI non-profit alapítványáé lesz a Microsoft részesedése.
Tény, hogy ez az egyezmény igencsak a pénzre „szakosodott”…
Forrás: WCCFTech, Courthouse News