Donald Trump kannibál üzletember GTA-megfelelője 24 éve velünk van – A Grand Theft Auto III óta szerepel „Donald Love” nevű karakterként a franchise-ban

RETRO – A Grand Theft Auto-sorozat egyik legkevésbé visszafogott fricskája az amerikai álom felé Donald Love karaktere, aki egyértelműen Donald Trump amerikai ingatlanmágnást és exelnököt figurázza ki. A GTA III-ban debütált karakternek Kyle MacLachlan (Dűne, Twin Peaks, Fallout) kölcsönzi hangját. Logikus lenne azt gondolni, hogy Love karaktere 2025-ben aktuálisabb, mint valaha, ám 2005 óta, a Liberty City Stories megjelenését követően gyakorlatilag teljesen felszívódott. A sorozatból való eltűnése szándékosan homályos, és bármikor előhúzható a cilinderből – akár a GTA 6-ban is.

 

De ki a fene is ez a Donald Love pontosan? Több milliárd dolláros médiamogul, a Love Media-birodalom ura, aki mellékállásban építőipari nagyhal is. Love-ot nehéz néhány pár szóban leírni – már a Grand Theft Auto: Vice Cityben is felbukkant pár pillanatra –, de igazán Liberty Cityben futott be. Itt egyszerre játszotta az ingatlanmágnás és médiakirály szerepét: tévécsatornák, újságok és több száz rádióadó tulajdonosa lett, többek között olyan állomásoké, amelyeket a játékosok is hallgathatnak a GTA III-ban. Ambíciója odáig fajult, hogy polgármesteri címért is elindult – szavazatvásárlásra gengsztereket bérelt fel, és a kannibalisztikus étvágyát is kiélte közben. A választást végül bukta, és rövid időre csődbe ment, de gyorsan visszakapaszkodott, sőt, kaszinóbirodalmat is gründolt. Az eltűnéséhez vezető eseménylánc akkor indult el, amikor a Kolumbiai Kartellel kezdett kétes üzletbe Fort Staunton újjáépítése kapcsán.

 

 

A GTA III cselekményében Love egyik titokzatos partnerét – akit csak „öreg keleti úriemberként” emlegetnek – a Kartell emberei elrabolják. A játékos feladata, hogy kiszabadítsa őt, miközben a Kartell ellen is számos küldetést teljesít, végül megszerezve egy rejtélyes csomagot az úriember számára. Love és az idős úr azonban váratlanul és rejtélyesen eltűnik a balfenéken – soha többé nem kerülnek elő. Későbbi említésük csak GTA IV- és GTA V-újságcikkekben bukkan fel, illetve utóbbiban Love csillagot kap a Vinewoodi Hírességek Sétányán, „tévés személyiségként”. Az igazi Donald Trump – az Egyesült Államok botrányokkal övezett, egoista exelnöke – persze nemcsak a The Apprentice című reality-show főszereplőjeként híresült el, hanem hírhedt a homályos adóügyeiről is. A GTA III-as szerepléséről később részletesebben is szó lesz, de előtte íme Donald Love GTA-pályafutásának kronológiája.

 

 

A Grand Theft Auto: Vice City eseményei

 

Valamikor 1986 előtt Love az ingatlanbiznisz nagyágyúja, Avery Carrington mentoráltja lett. Jegyzetfüzettel loholt utána, minden mozdulatát figyelve – még Cortez ezredes egyik partijára is elkísérte. Itt futott össze Tommy Vercettivel is, akit Avery azért bérelt fel, hogy háborút robbantson ki a kubai és haiti bandák között. Avery gátlástalan trükkjei, amivel mindenáron lenyomta az ingatlanárakat, mély nyomot hagytak Love-ban is.

 

 

A Grand Theft Auto: Liberty City Stories (2005) eseményei – A GTA III előzménye

 

1986 és 1998 között Love Liberty Citybe települt át, ahol üzletemberként gyorsan hírnévre tett szert. Megalapította a Love Mediát, saját épületet húzott fel Bedford Pointban, és még egy importgarázst is nyitott.

Roger C. Hole polgármester merénylete után Love is elindult Liberty City polgármesteri posztjáért, ellenfele Miles O’Donovan lett. Ekkor szövetkezett Salvatore Leonéval, a Leone család fejével, és Toni Cipriani segítségével (aki egyébként maga volt Hole gyilkosa) bizarr kampányba kezdett. Cipriani holttesteket szerzett Love-nak fogyasztásra, és O’Donovan embereit likvidálta. Amikor Love rájött, hogy a Forelli maffiacsalád uralja a szavazólapokat nyomtató céget, Ciprianit küldte a nyomda elpusztítására. Miután a választási eredményeken már nem változtathatott, Love maga kezdett kampányolni, de egy Forelli-merénylet majdnem végzett vele. Cipriani mentette meg, aki később megpróbálta elcsalni a választást.

Végül O’Donovan nyert, miután Love kapcsolata a Leone családdal nyilvánosságra került. Love csődbe ment, nyomortanyára költözött Pike Creekbe, de nem adta fel. Megbízta Ciprianit, hogy ölje meg Avery Carringtont és Ned Burnert, és szállítsa hozzá a holttesteket vacsorára. Később Ciprianival felrobbantatta Fort Stauntont, leszámolt Franco Forellivel, majd komoly pénzt kaszált a terület újjáépítésén a Panlantic cégtől. Cedar Grove-ban vett villát, amit végül elfoglalt a Kartell, Love pedig egy magánrepülőn menekült el, amelyen a megevett emberek maradványai is helyet kaptak. 2001-ben már a Love Media központjában lakott, „adóügyi okokból” – ahogy mondani szokás.

 

 

A Grand Theft Auto III (2001) részletes eseményei

 

Donald Love továbbra sem vesz vissza a tempóból, sőt, üzleti birodalma megállíthatatlanul terjeszkedik, miközben ő egy karibi jachtról osztogatja az utasításokat. Hírhedtté válik arról, hogy törvényeket írat át, nyomornegyedeket dózeroltat el, kaszinókat nyit szerte az Egyesült Államokban, a Liberty Tree újság szerint pedig valóságos „legenda” lesz belőle. 2001 márciusában tér vissza Liberty Citybe, nem sokkal riválisa, Barry Harcross felbukkanása után, és újult erővel építi tovább helyi birodalmát. Ismét beindítja a Love Mediát, felvásárol több mint kilencszáz rádióadót (köztük olyan népszerű állomásokat, mint a Chatterbox FM, Double Clef FM, Flashback 95.6 és Head Radio), háromszáz tévécsatornát, négy tévés hálózatot, három műholdat, tíz szenátort, a Liberty Tree lapot, a Bitch’n’ Dog Food kutyatápgyártót, valamint egy harmincemeletes székházat Bedford Point közepén. Felbérel egy titokzatos „öreg keleti úriembert” is, hogy tanítsa meg neki a tai chi rejtelmeit, magángéppel szállíttatva őt a városba – bár a fickót Ray Mathers bevándorlási főnök egyből hűvösre teszi. Love 1998 és 2001 között a Kolumbiai Kartellel és fedőcégükkel, a Panlantic Constructionnel végleg tető alá hozza Fort Staunton újjáépítési projektjét, feltehetően igen vaskos összeget fizetve a Kartellnek.

Love tovább ügyködik Fort Staunton fejlesztésén, miközben Bedford Point-i főhadiszállásáról irányítja médiabirodalmát, azonban az „öreg keleti úriembert” a Kartell elrabolja, miközben épp egy portlandi rendőrőrsre vitték volna. Love ekkor megbízza Claude-ot – aki maga is egy rajtaütés túlélője –, hogy mentse ki a Kartell Aspatriában található rejtekhelyéről az idős férfit. Ezután Claude Kartell-tagnak öltözve megöli Kenji Kasent, a jakuzák egyik fejét, hogy bandaháborút robbantson ki közöttük, így lenyomva a városrész ingatlanárait. Love előbb kamu csomagokért küldi Claude-ot, majd végül az igazi csomagért kell a Fort Staunton-i építkezésre mennie, ahol a Kartell-főnök Catalina és társa, Miguel már lenyúlták a cuccot. Claude megszerzi azt Love-nak, majd egy utolsó akció során elterelésként szolgál, hogy az „öreg úriember” a csomaggal elhagyhassa a helyszínt. Love és az idős férfi ezután titokzatos módon nyomtalanul eltűnik.

A Rockstar Games 2009-es hivatalos állásfoglalása szerint „senki nem tudja pontosan, mi lett Donald Love sorsa. Az biztos, hogy átlépett pár határt, és valahogyan próbált visszatalálni a normalitás talajára. Hogy ez sikerült-e neki, vagy hogy pontosan mi lett az idős ázsiai úriemberrel, azt inkább nem találgatnánk.”

 

 

Donald Love, a gátlástalan, cinikus üzletember és a kannibál – a karakter jellemzése

 

Donald Love kendőzetlen kannibalizmusáról a „Cam-Pain” küldetés árulkodik legjobban, ahol emberi bordákat falatozva lazán megjegyzi, hogy az emberhús „olyan, mint a csirke, csak kissé tudatosabb az íze.” Hírhedt arról is, hogy rendszeresen szervez halottasházi partikat – erről a GTA III-ban és a Liberty City Stories-ban is kapunk ízelítőt –, sőt, Toni Ciprianit is arra használta fel, hogy Avery Carrington és Ned Burner holttesteit hozzá szállíttassa egy jó vacsorára.

Love totális hedonista: a világ szerinte érte van, minden az ő élvezetét szolgálja. Arrogáns, önimádó figura, aki szociopátiás hajlama miatt szemrebbenés nélkül fogyaszt el embereket, és Fort Staunton lerombolása sem okoz neki álmatlan éjszakákat. Az egyetlen mérce számára a saját öröme és kielégülése.

A Liberty City Stories-ban még kifejezetten extravagáns, jólfésült, fiatalos karakterként tűnik fel, azonban a GTA III idejére már láthatóan megkopott; mélyebb, tekintélyesebb a hangja, jó pár kilót felszedett, és látványosan meg is öregedett.

 

A Rockstarnak jó oka van arra, hogy tizenkét évet hagyott eltelni a GTA-játékok között. A Dragon Age egykori főnöke szerint vannak AAA játékok, amelyek célja, hogy "kulturális jelenséggé" váljanak. GTA VI

 

Visszatérhet Donald Love a GTA 6-ban?

 

A Rockstar fejlesztői egy 2009-es Q&A során röviden kitértek Love rejtélyes eltűnésére: „senki nem tudja pontosan, mi lett Donald Love sorsa”, az biztos csupán, hogy „átlépett pár határt, és próbált valahogy visszazökkenni a normalitásba.” Ez azt jelenti, hogy még nyitott lehetőség van arra, hogy Love karaktere felbukkanjon a Grand Theft Auto 6-ban – persze ahhoz, hogy továbbra is Trump-paródia lehessen, rengeteg új részlettel kellene felturbózni az életrajzát és a játékvilágot.

Az viszont szinte biztosra vehető, hogy a GTA 6-ban találkozunk majd utalásokkal Love-ra vagy akár magára Trumpra. A GTA-sorozat mindig is szatirikus tükröt tartott az amerikai társadalomnak, Trump pedig mélyen belerágta magát a köztudatba. Az persze erősen kérdéses, hogy küldetések főszereplőjeként viszontláthatjuk-e Love-ot; jelenleg még maga a Rockstar sem tudja pontosan, mi lesz a karakter végleges sorsa.

-Herpai Gergely „BadSector”-

Spread the love
Avatar photo
BadSector is a seasoned journalist for more than twenty years. He communicates in English, Hungarian and French. He worked for several gaming magazines – including the Hungarian GameStar, where he worked 8 years as editor. (For our office address, email and phone number check out our impressum)