Tegnap megrendezésre került az első Nintendo Direct Stadia Connect, aminek a YouTube-os élő adása a kb. 25 perces adás során úgy százszor elszállt nekünk. Szerencsére a lényeget aközben is láttuk, és van egy pár dolog, amiről érdemes írni.
Kezdjük a legfontosabbal. Előfizetéses lesz a Google Stadia, de lesz egy ingyenes kiadás is. A Stadia Free 2020-ban fog elindulni (nekünk is, ha addigra lesz hazai támogatás, lol), amiben maximum 1080p felbontáson, 60 FPS-sel, sztereóban streameli a Google adatközpontja nekünk a játékot. Bármikor vehetünk játékokat, de nem lesz Stadia Pro-exkluzív kedvezmény egyes játékok árán, és nem kapunk ingyenes extra játékot. (Vajon ezt miből finanszírozzák? Reklámokkal? Ezért kezdett a Google Chrome szembemenni a reklámblokkolókkal?)
A Stadia Pro előfizetés megér egy külön bekezdést: ez havi tíz dollárba (és valószínűleg euróba, így kb. 3300 forintba) fog kerülni. Akár 4K felbontásban, 5.1 surround hangzással, 60 FPS-en streamelhetjük a játékokat, és itt is bármikor vehetünk játékokat, ráadásul egyes címeket majd kedvezménnyel, továbbá ingyen kaphatunk játékokat a gyűjteményünkbe (?). Az első ilyen az eddigi összes tartalommal a Destiny 2: The Collection lesz! (Erről is tegnap este kiderült pár dolog, vázlatosan megírjuk: megerősítésre került a Shadowkeep kiegészítő és mellette egy újabb annual pass; Stadiára is jön a Destiny 2, és az első éves tartalmaival Destiny 2: New Light néven free-to-play lesz a Bungie játéka.)
Van egy 130 dolláros (euróról átszámolva úgy 43 ezer forintos) Stadia Founder’s Edition is, amit itt elő lehet rendelni. Ezért a pénzért kapunk egy éjkék kontrollert (ja, a kontroller magában 69 dollár, szóval jó 22-23 ezer forint lesz), egy Chromecast Ultrát, három havi Stadia Pro-előfizetést, egy Founder kitűzőt a profilunkra, egy Buddy Passt (három hónapnyi előfizetés egy barátunknak), és az elsők között kiválaszthatjuk a Stadiás nevünket.
Nos nézzük, melyik játékok kerültek megerősítésre a Google Stadiára. Zárójelben a kiadó található (és nem tudjuk, mi lesz, ami megjelenéskor köztük lesz – ez a lista jelenleg):
- Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft)
- Baldur’s Gate III (Larian Studios)
- Borderlands 3 (2K Games)
- The Crew 2 (Ubisoft)
- The Division 2 (Ubisoft)
- Darksiders: Genesis (THQ Nordic)
- Destiny 2: The Collection (Bungie)
- Doom Eternal (Bethesda Softworks)
- Dragon Ball Xenoverse 2 (Bandai Namco)
- The Elder Scrolls Online (Bethesda Softworks)
- Farming Simulator 19 (Focus Home Interactive)
- Final Fantasy XV (Square Enix)
- Football Manager 2020 (Sega)
- Get Packed (Coatsink)
- Ghost Recon: Breakpoint (Ubisoft)
- GRID (Deep Silver)
- Just Dance 2020 (Ubisoft)
- Metro Exodus (Deep Silver)
- Mortal Kombat 11 (Warner Bros. Interactive Entertainment)
- NBA 2K (2K Games)
- Power Rangers: Battle for the Grid (nPlay)
- Rage 2 (Bethesda Softworks)
- Rise of the Tomb Raider (Square Enix)
- Samurai Shodown (Athlon Games)
- Shadow of the Tomb Raider (Square Enix)
- Thumper (Drool)
- Tomb Raider (Square Enix)
- Trials Rising (Ubisoft)
- Wolfenstein: Youngblood (Bethesda Softworks)
A Stadia kérdezz-felelek oldaláról még pár dolog, amiről eddig nem esett szó. Fekete, fehér, továbbá Wasabi színben is kapható lesz a Stadia Contoller (a Wasabi árnyalat a skandináv országokban és Kanadában nem lesz kapható valamiért, mi sem értjük). Bármilyen másik kontroller használható lesz hozzá, ahogy erről korábban már szó esett, ha USB-s csatlakozójú. (PC-n értelemszerűen az egér/billentyűzet pár menni fog.) TV-n kötelező lesz viszont a Stadia Controller és a Chromecast Ultra egyaránt.
És a sebességigény? Nos… Minimum 10 megabites kapcsolat kell ahhoz, hogy 720p/60FPS játékmenetet kaphassunk. A 1080p/HDR/60FPS/5.1 surround eléréséhez már 20 Mbps kell. A legjobb minőséghez (4K/HDR/60FPS/5.1) 35 Mbps-t igényel a Google. Azért hazánkban az infrastruktúra nem mindenütt adott még a 10 megabithez sem.
Ha megszakad az internetünk, akkor pár percig a Stadia megőrzi a játékállásunkat, és ha a sebességünk változó lenne, akkor a szolgáltatás ehhez igazodva módosítja mondjuk a felbontást. (Remélhetőleg nem 144p-re.)
Lesz ugye Crowd Play is: a közvetítő játékába a nézők is csatlakozhatnak, de erről csak később mondanak több részletet, ahogy a Stadia Games and Entertainment, a Google játékokkal foglalkozó first-party stúdiójáról is (ide jött át az Electronic Arts Motive stúdiójától a korábban a Ubisoftnál az Assassin’s Creed alapköveit letevő Jade Raymond is). Nem utasítja el a Google a cross-platform gondolatát sem.
Végezetül a támogatott eszközök listája: PC – Windows 7 vagy újabb. Mac – macOS X 10.9 vagy újabb. Mindkettőnél Google Chrome böngésző. TV – HDMi csatlakozóval rendelkezzen, és kell hozzá egy Google Chromecast és a Stadia Controller is. Tabletek – Google Chrome böngésző. Mobiltelefonok – csak a Google Pixel 3 és a Google Pixel 3A támogatott a megjelenéskor.
És akkor most kapaszkodjunk: ha 4K-ban játszanánk, az kb. havi 65 óra lenne, mire elérnénk az 1 terabytenyi adatforgalmat. 1080/60 esetében ez 113 óra. És akkor még nem csináltunk semmit a neten. Na, ez bizony kemény adatforgalom-generálás, és ezért már az ISP-nk (internetszolgáltatónk) szólna. (És ha lenne adatkorlát, akkor jönne is a korlátozás. Esélyes, hogy a nyugaton, mondjuk Amerikában mindenki árat emelne, ha használni kezdené a Stadiát.)
Google Stadia, a nyugaton novemberi rajttal.