Olyan vádak bukkantak fel a Nintendo körül, hogy ők állítólag a nemzetközi ellátási láncban kényszermunkát használtak volna.
Tavaly a BBC írt arról az ausztrál stratégiai politikáért felelős intézet (ASPI) kutatására alapozva, hogy Kínában többezer ujgur (az ottani muszlim kisebbség) kényszermunkáját vették igénybe több gyárban is. Ez a téma a héten tartott részvényes találkozó során is felbukkant, ír róla a VGC.
Az egyik részvényes megkérdőjelezte a Nintendo vezetőségét a jelentésre hivatkozva, és Furukawa Shuntaro, a nagy N vezérigazgatója megerősítette, hogy a kutatásban említett néhány cég tényleg a Nintendo ellátási láncának a része volt, viszont a japán cégnek nem volt tudomása a folytatólagos, és esetleg ma is fennálló kényszermunkáról.
Furukawa azt mondta, hogy tudomásuk volt arról, hogy az ujgurokat munkára késztethették a nagy N ellátási láncában, de a saját nyomozásuk szerint semmilyen nyomot nem találtak, ami arra utalt volna, hogy a Nintendo üzleti partnere ezt tette volna, és a nagy N sem kapott kényszermunkára utaló jeleket. Viszont a Nintendo ettől függetlenül lépni fog!
Annak érdekében, hogy a kényszermunka még gondolat szintjén se bukkanjon fel az ellátási láncukban, egy olyan CSR beszerzési szabályzatot hoztak létre, amivel arra kérik a beszállítóikat, hogy ők is tartsák be a céges társadalmi felelősségre vonatkozó elvárásokat (a CSR ezt jelenti ugyanis). A Nintendo úgy végzi a munkáját, hogy ha felmerülne a kényszermunka (és nem csak az ujgurok esetében), akkor a kérdéses céggel azonnal felbontják a szerződést.
Az ASPI kutatása tavaly márciusban jelent meg. Ez nyolcvankét olyan külföldi és kínai céget nevezett meg, ami a Sony, a Microsoft és a Nintendo esetében is közvetlen vagy közvetett módon kényszermunkához köthető programokat alkalmaz, és a jelentés szerint csak kevés számú brand lépett, hogy ezen beszállítókkal 2020 folyamán felbontsák a megállapodásukat.
Forrás: Gamesindustry