MOZI HÍREK – Az aláírók szerint a disszociatív személyiségzavart hiteltelenül ábrázolja a film, így követelik, hogy a Netflix távolítsa el kínálatából a filmet.
A disszociatív személyiségzavar már az 1600-as évek óta ismert betegség, amely egy kezelhetetlen pszichés probléma, melynek okait és gyógymódját mind a mai napig kutatják. M. Night Shyamalan Széttörve című filmjében James McAvoy vállalta el azt a nem kis kihívást, hogy egy olyan férfit alakítson, aki egy gyerekkori trauma hatására nem kevesebb, mint 23 személyiséget váltogat, melyek közül csak az egyik a sajátja. Shyamalan filmje egyik személyes kedvencem még 2016-ból, kár, hogy a folytatással, a 2019 januárjában mozikba került Üveggel viszont épphogy sikerült „széttörni” az előző rész sikerét. Most viszont nem a film tagadhatatlan erényeiről szeretnék írni, hanem arról a mozgalomról, amely azt követeli, hogy szedjék le a thrillerjeiről és meghökkentő filmjeiről híres indiai származású rendező egyik legjobb alkotását Netflixről. Az ok az, hogy a petíciót aláírók szerint a disszociatív személyiségzavaros betegek számára sértő módon hiteltelenül mutatja be a film ezt a betegséget. Gyorsan hozzá kell tennünk, hogy egyébként ezt a filmet sem az USA-ban, sem Magyarországon nem forgalmazza a Netflix, tehát ez a petíció értelemszerűen csak bizonyos országokra vonatkozik.
A tiltakozók egyébként leginkább azt fájlalják, hogy a film, a James McAvoy által alakított karakteren keresztül teljesen más módon mutatja be a betegséget, mint ahogy az valójában lezajlik, így a nézők teljesen fals képet kapnak arról, hogy milyen az, amikor valaki ettől szenved. Az egyik #GetSplitOffNetflix kampányt támogató tweet így fogalmazta meg a problémájukat:
„A Széttörve egy olyan film, amely nagyon, nagyon sok plurális ember, illetve a plurális közösség számára jelenetős kárt okozott, mivel disszociatív személyiséghez kötődő betegséget, illetve a „pluralitást” is démonizálja, miközben az ilyen betegségben szenvedő emberek nem ilyenek. A plurális embereknek segítségre és szeretetre van szükségük.”
Természetesen a másik oldal, a film rajongói is megszólaltak és talán nem meglepő, hogy abszurdumnak tartják a betiltást ötletét. Így fogalmaz egy tweetben egyikük:
„Ez teljes nonszensz. Ha minden olyan filmet betiltanánk, amely potenciálisan megsért valamilyen kisebbséget, akkor már nem lenne mit néznünk.”
A Netflix egyelőre nem reagált a petícióra. A reakciókat Twitteren a #GetSplitOffNetflix beírásával találhatjátok meg, illetve a petíció jelenlegi állását (jelen pillanatban 1246-nál tart, a cél 1500 alírás) itt tekinthetitek meg.
Forrás: Movieweb
Kérjük, támogassátok a theGeek.hu oldalt a Patreonon, hogy fennmaradhasson, függetlenül, napi hírekkel és tesztekkel, a Patreon adományozó rendszerén keresztül! Köszönjük! theGeek csapata
Become a Patron!