Nem mindenki teljesen pozitív a Microsoft Xbox Game Pass havidíjas előfizetéses szolgáltatásával kapcsolatban: vannak kritikus hangok is.
Shawn Layden az egyik fontosabb Sony-vezér volt korábban. Azért csak korábban, mert 2019-ben távozott a cégtől, holott volt ő a Sony Computer Entertainment (az SCE a Sony Interactive Entertainment, röviden SIE elődje volt!) európai alelnöke, az amerikai ágazat főnöke, de még a japán szekciónak elnöke posztját is betöltötte. Layden ismerős lehet az E3-as jelenléte miatt is: 2014 és 2018 között mindegyik előadáson lényegében műsorvezető volt (és korábban a Crash Bandicoot-pólója miatt zavaró is volt, de akkor már a háttérben készült a Crash Bandicoot: N. Sane Trilogy is).
Layden, aki a játékiparba a Streamline Media Group révén szeretne visszatérni, most a Gamesindustry-nak elmondta, hogy ő nem tekinti a legjobb videojátékos ajánlatnak az Xbox Game Pass-t. Az emberek Layden szerint nem azért vesznek konzolokat, hogy több műanyag és fém legyen a nappalijukban, hanem azért döntenek mellettük, hogy tartalmakhoz legyen hozzáférésük. Ha konzol/hardver nélkül, akkor nem muszáj vásárolni, mert mindenkinek van valamilyen formában streamelő szolgáltatása.
A legtöbbje viszont korlátozva van, hiszen stabil, gyors internetkapcsolatra van szükségünk, és még nincsen felépítve az az üzleti modell, ami ezt segítené. (Itt kb. az adatkorlátra lehet gondolni: a streamelés révén ugyanis gyorsan több tíz gigabyte-ot elhasználunk, és az internetszolgáltatónk gyorsan limitálhatja a sebességünket. Észak-Amerikában ennek még mindig van keletje.)
Nehéz szerinte egy 120 millió dolláros (kb. 36 milliárd forintos) költségvetésből készült játékot kiadni egy olyan előfizetéses rendszeren, ami havonta kb. 3500-4000 forintot kóstál. Kiszámolható, hogy kb. fél milliárd előfizetőre van szükség, hogy nullszaldóra kihozza ezt a Microsoft. Ha csak 250 milliót hoz össze a Microsoft a konzoljaiból, akkor nem fogja elérni ezt, és Layden úgy látja, hogy ez konkrétan egy áthidalhatatlan űrnek tekinthető.
Layden gondolatmenete érthető, viszont ne feledjük, hogy a Microsoft a Windows/Office termékcsalád révén megengedheti magának a veszteségeket…
Forrás: PSU