Sir Clive Sinclair nélkül például a nyolcvanas évek második felében hazánkban is szépen elterjedő ZX Spectrum soha sem jött volna létre.
A The Guardian számolt be arról, hogy a hosszú ideje betegséggel küzdő Sir Clive Sinclair a másvilágra távozott. 1982-ben találta fel a ZX Spectrum számítógépet, ami az egyik legolcsóbb módja volt annak, hogy otthonunkban is lehessen egy „kompjúter”. A platform rövid idő alatt népszerű lett, és a fejlesztők szép számmal fejlesztettek és portoltak rá (továbbá sok másolatot, bootleg hardvert is csináltak belőle).
A tíz évet a piacon levő ZX Spectrumra több mint kétezer játék jelent meg, és öt millió példány fogyott belőle. Sir Clive Sinclairt joggal nevezhetjük úrnak, hiszen 1983-ban, egy évvel a ZX Spectrum útra indítása után lovaggá ütötték. Magyarországon is ismert volt a számítógép: a Spectrum Világ volt a kiindulópont a magyar nyelvű, számítástechnikai gonzó újságírásban Kiss Lászlónak köszönhetően (a „tehenészfiú” aztán ezt még tovább vitte a Commodore Világban).
Néhány évvel ezelőtt Philip és Andrew Oliver, a Blitz Games társalapítói írtak arról, hogy a ZX Spectrum nem csak nekik volt nagy hatású és jelentőségű, hanem a játékiparra is hatott. Mi is tette a Spectrumot akkora sikerré, hogy három és fél évtizeddel később is olyan sok pozitív emlék fűződik hozzá? Az Oliver-duó szerint a válasz egyszerű: egy könnyen használható, félelmet nem keltő játékszer volt egy olyan árcímkével, amit sok középosztálybeli megengedhetett magának.
Egy belépő szintű számítógépről van szó, ami a játékoknak teret tudott adni, és egy generáció számára ez volt az első számítógépes játékos élmény. Változatosságból nem volt hiány, és utána a számítógép már egy mainstream, otthoni szórakoztató platform lett. Ezért az Oliver párosnak és az ő generációjuk fejlesztőinek és játékosainak egyaránt mindig is emlékezetes marad a ZX Spectrum.
De Sir Clive Sinclair nem csak ezzel alkotott maradandót. 1972-ben a Sinclair Executive zsebszámológépet, 1983-ban a Sinclair TV80 zsebtévét, majd 1985-ben a Sinclair C5 triciklihez hasonlító elektromos járművet is megteremtette. Emlékét lánya (Belinda), fiai (Crispin és Bartholomew), öt unokája és két dédunokája mindig is meg fogja őrizni. Például azt is, hogy ő saját bevallása szerint (egy 2013-as BBC-nek adott interjúban mondta) ő nem használta akkoriban a számítógépeket, mert nem szerette a figyelemelterelést. Ha lett volna egy gépe, akkor azon kezdett volna gondolkodni, hogy miként változtatná meg, és ezt nem akarta, ugyanis a felesége törődött utána.
Sir Clive Sinclair 81 évet élt. Nyugodjon békében.
Forrás: Gamesindustry, BBC