Yanis Varoufakis nem csak Gabe Newelléknél fordult meg, ugyanis Görögország pénzügyminisztereként is dolgozott a szakmában. A pay-to-earn, illetve a blockchain hosszabb távú következményeiről is beszélt egy, a Crypto Syllabusnak adott interjúban.
Varoufakisnak a 2010-es évek elején hozzáférése volt a Steam játékosai közötti piacterének adataihoz, és ebből vont le következtetéseket, így adván tanácsot a Valve-nak, miközben a saját gazdasági kutatásaihoz is hasznos adatokat szerzett. Tíz éve a metaverzum már működött a videojátékos közösségekben, és a Valve játékai olyan termetes ökonómiákat is teremtett, amitől Newellék izgatottak… és egyszerre ijedtek lettek! Az addig ingyenesen terjesztett digitális assetek (amiket például a játékon belül meg lehetett szerezni) elkezdtek az eBayen tízezer dollárokért felbukkanni, és ez a milliós árcímke messze az NFT-k gondolata előtt volt. A Valve csak attól tartott, hogy az árak és az aktivitások a földbe állhatnak.
Egy évtizeddel később tiszta, hogy a például a Valve-nál vizsgált videojátékos közösség is teljes értékű metaverzumként funkcionált, hogy Mark Zuckerberg, a Meta vezetője fogalmát használja. Először a játék vonzotta be a játékosokat, de „a bejutás” után sok időt töltöttek el ott az életükből, mert barátokat szereztek, termékeket értékesítettek, szórakoztató tartalmakat fogyasztottak. Zuckerberg pedig a milliárdnyi, nem videojátékos Facebook-felhasználóját szeretné bezsuvasztani egy Steam-szerű digitális, társadalmi ökonómiába, mindezt egy felülről bevezetett pénznemmel, amit ő vezet. Ezért Varoufakis egyfajta technológiai vezérként (abból is feudalista!) nevezte meg Zuckerberget…
A pay-to-earn koncepcióról olyan ütős kritikát fogalmazott meg, hogy vétek lenne nem pontosan lefordítva idézni Varoufakist: „az az elképzelés, hogy az embereknek robotként kell játszaniuk, hogy megélhetést szerezzenek, és hogy szabadidejükben emberek lehessenek, valójában az embergyűlölet apoteózisa.” Ouch! Ezzel pedig elég szépen odaszólt a Square Enixnek és a Ubisoftnak, hiszen pont ez a két kiadó erőlteti nagyon az NFT-ket (utóbbinak már meg is van a platformja ehhez, a Quartz).
És ő valóban szakértőként nyilatkozik így. Azért nem lehet ezt szőnyeg alá söpörni…
Forrás: PCGamer