A Valve főnöke, Gabe Newell azt is elárulta, hogy miért távolodott el a Steam elég gyorsan a bitcointól mint fizetőeszköztől.
Gabe Newell a Rock Paper Shotgunnak adott interjújában azt mondta, hogy a játékiparban zajló felvásárlások és összeolvadások célja az kell, hogy legyen, hogy a fejlesztőknek és fogyasztóknak egyaránt több értéket kell teremteni. Ha ez nem történik meg, akkor a végkimenetel nem pozitív, ha pedig igen, akkor ezzel a játékipar piaca javulni fog. Szerinte a PC-s ipar nem tolerálná, ha valóban zárt platformok felé törekednének az emberek, továbbá kizárja, hogy a konszolidáció miatt elérhetetlenek lennének a játékok a PC-seknek vagy a Steam Deckkel rendelkezőknek.
Az emberek Gabe Newell szerint kedvelik a PC-t, és bár sokan az ellenkezőjét kívánják, az itteni játék évről-évre fejlődik, és a relatív növekedés a többi, egyedi, zárt platformmal szemben folyamatosan javul. Aztán kapott egy kérdést a Valve NFT-kkel és blockchain-alapú játékokkal kapcsolatos álláspontjáról is. Szerinte ez érdekes technológia, és van ráció néhány ötletben, amit a támogatók mondanak (pl. a digitális tárgyak birtoklása).
Viszont szerinte a témában gyakori a bűncselekményekhez való kötődés és a megkérdőjelezhető viselkedés. A jelenleg NZF-kkel foglalkozókkal Newell szerint nem nagyon kellene üzletelni, de ez nem a technológia kritikája, hanem ez azoknak szól, akik ebben pénzt és a mások átverését látják (de szóba jöhet a pénzmosás is például…). Korábban a Steam elfogadta a bitcoint fizetőeszközként is, de erre később még vissza fogunk térni.
A Steam Deckkel kapcsolatban azt mondta Newell, hogy a belépő modell árát (400 dollár, euróból forintra átszámítva 145 ezer forint, bárminemű vámköltség nélkül…) fontosabban kezelték, mint amennyire valójában kellett volna. Mondhatni túlzásba vitték, és ugye tegnap írtuk már, hogy a legdrágább modell iránt volt a legnagyobb kereslet: míg a Valve a belépő modell esetében várt 60-70%-os arányt, ezzel szemben a legdrágább változat aránya ekkora.
De beszéljünk a bitcoinról. 2016 áprilisában vezette be fizetőeszközként a Steam, majd 2017 decemberében eltávolította, ugyanis nagyon ingadozó árú volt, továbbá a tranzakciók feldolgozási költségei is jelentősen megnőttek. A PCGamer is beszélgetett Gabennel, aki nyíltan kimondta ugye, hogy nem nagyon van oda a cryptovalutákért, ha a Steamről van szó, mert többnyire bajok voltak vele: a tranzakciók 50%-a csaló volt, és a Valve nem akart ilyen fogyasztókat, és azt sem, hogy egy nap tíz dollár legyen egy játék, a rá következő napon pedig száz…
Nagy különbség van aközött, hogy minek kellene a blockchainnek lennie, és mi az a való világban. Többnyire az átverésekből áll Gabe Newell szerint, és ő úgy döntött, hogy nem akarta a Steam felhasználóit átlökni a palánkon. Ez azért nem elítélhető hozzáállás.
Forrás: Gamesindustry, PCGamer