TECH HÍREK – Ukrajna két gyárában neon készül, ami a chipek gyártásának alapvető eleme. Ha a világ készletének közel fele itt készül, és az oroszok inváziója miatt leállt a gyártás, akkor itt még komoly bajok lesznek…
A Reuters írt arról, hogy az Ingas és a Cryoin, Ukrajna két legnagyobb gyára a világ félvezető minőségű neonjának mintegy 45-54%-át gyártják. Ez szükséges a chipek gyártásához használt lézerek számára. A Techcet piackutató cég becslése szerint a chipgyártáshoz felhasznált neon globális fogyasztása tavaly mintegy 540 metrikus tonnát tett ki. Csakhogy mind a két cég leállította a gyártást az invázió miatt: így bár a koronavírus-világjárvány következtében megcsappant gyártás után újabb tényező miatt lehet hiány a termékekből.
Angelo Zino, a CFRA elemzője szerint, ha a konfliktus sokáig tart, a gyártás akadozni kezdhet: ha áprilisra a tartalékok kiürülnek, és a chipgyártóknak a világ többi pontjáról nincsen berendelt készletük, akkor az ellátási láncban lehetnek akadályok, és így sok kulcsfontosságú fogyasztó eleshet a nekik szükséges termékektől, mert nem lesz mód a legyártásukra. Az Ingas az invázió előtt havi 15-20 ezer köbméternyi neont gyártott tajvani, kínai, dél-koreai, amerikai és német megrendelőknek, és a chipiparnak a készlet 75%-a ment, írta Nikolay Avdzhy, a cég kereskedelmi igazgatója. Az Ingas központja Mariupol, az orosz invázió egyik legkomolyabban sújtott városa…
A Cryoin havi 10-15 ezer köbméternyi neont gyártott, és ez is egy veszélyeztetett területen van (Odesszában). Ők február 24-én leállították a gyártást, hogy az alkalmazottak biztonságban lehessenek, állítja Larissa Bondarenko, a Cryoin üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója. Szerinte márciusban nem tudnák a 13 ezer köbméteres rendelésüket teljesíteni, ha nem áll le az invázió. Három hónapig ki tudnák bírni, ha zárva van a gyár, de ha megsérül a felszerelésük, akkor az súlyosabban hatna a cég anyagi állapotára, és nehezebben tudnák újrakezdeni a termelést. Nem biztos abban, hogy a cég a neon tisztításához szükséges további nyersanyagokhoz hozzá tudna jutni.
A tajvani gazdasági minisztérium szerint a cégek már előre felkészültek: biztonsági neonkészletekkel rendelkeznek, így nem lenne az ő részükről ellátásbeli probléma. Ezt az ország (ahol a TSMC, a legnagyobb chipgyártó cég is található) központi bankja is megerősítette a Reutersnek. A kisebb gyártók viszont problémákba futhatnak, állítja Lita Shon-Roy, a Techcet elnöke. Szerinte az Intel, a Samsung és a TSMC nagyobb vásárlóerővel bír, és olyan készletekhez is hozzá tudnak férni, ami hosszabb ideig is fedezheti a kiesést, akár több mint két hónapon át, de sok másik gyártó nem rendelkezik ilyen bufferrel, és ez hatni fog a készletekre és az elérhetőségre.
Az ukrán neon az orosz acélgyártás mellékterméke, és bár Kínában is gyártják a lézeres szemműtéteknél is használt gázt, az ottani árak rohamos tempóban emelkednek. Bondarenko szerint a pandémia következtében is már feszült légkörű árak december óta akár ötszörösével is megemelkedtek. Egy kínai médiajelentés (amely a biiinfo.com kínai árupiaci információszolgáltatóra hivatkozik) szerint a 99,9%-os neongáz ára Kínában a tavaly októberi 400 jüan/köbméterről február végére több mint 1600 jüan/köbméterre, azaz négyszeresére emelkedett. Az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának adatai szerint a neon 600%-os emelkedést mutatott fel, mielőtt az oroszok annektálták a Krím-félszigetet.
Bár máshol is be lehetne indítani a neongyártást, Richard Barnett, a nemzetközi elektronikai ágazatokban működő cégek számára piaci információkat szolgáltató Supplyframe marketinges vezetője szerint 9-24 hónapos felfutásra lenne szükség. Zino szerint viszont nem biztos, hogy sokan befektetnének ilyesmibe, ha ideiglenesnek tekintik az ellátási szűkösségeket…
Forrás: Reuters