Százhúsz régi számítógép és konzol, illetve több mint ötszáz kiállított technológiai tárgy veszett oda az oroszok ukrajnai inváziójának „köszönhetően”…
A magánkézben levő gyűjtemény Mariupolban volt, úgyhogy a háború egyik legsúlyosabban érintett városában ment tönkre a múlt, ami magyarul a Maripoli Számítógépes Múzeum név alatt futott. A pusztítást Mark Howlett emelte ki a Twitteren, amit aztán meg is erősített az ukrán szoftver- és számítógépes múzeum, ami Kijevben és Harkivben tekinthető meg. A mariupoli gyűjtemény tulajdonosa, Dmitry Cherepanov állítólag nem sérült meg, de a közel ötven évnyi hardvertörténelem számára csak két szót tudunk mondani: Game Over…
Cherepanov a Facebook-oldalán, az it8bit.clubon írta, hogy a múzeum mellett a háza helyén is csak egy romhalmaz maradt. A gyűjteményét viszont nagyon alaposan dokumentálta, így legalább ilyen formában meg lehet tekinteni mindazt, amit az évek során felhalmozott. Képek, információk, minden megtalálható a weboldalon, és bizony az ex-szovjet területeken azért ritkaságnak tekinthető masinák is láthatóak a már nem létező kollekcióban.
Cherepanov azért nem üzletemberként tekintett a pakkra, ugyanis a számítógépes és konzolos kollekció mellett egy webrádiót, a RetroBit Radiot is üzemelteti. Ezt itt érhetjük el. Itt főleg a 80-as, 90-es évek játékainak zenéiből hallhatunk egy komolyabb merítést. (Úgyhogy mondjuk aki az 1989-es, akkoriban eléggé forradalminak ható Shadow of the Beastjéből hallana valamit, akár abba is belefuthat; David Whittaker maradandót alkotott, nem véletlenül készült 2016-ban egy PlayStation 4-es remake.)
Aki esetleg adományozna valamit anyagilag Cherepanovnak, nézzen fel a Facebook-oldalára, ugyanis ott a Paypalos elérhetőségét is közzétette. Ki tudja, a demo scene és a veteránok kapcsán akár egy még nagyobb gyűjteményre is szert tehet, mint amit eddig lassan felépített. Az lenne a történet legjobb befejezése, ugyanis ő valóban semmit nem tett, ami az orosz megszállók felé ártalmas lett volna (pláne úgy, hogy például a Tetris is egy orosz zseninek, Alexey Pajitnovnak köszönhető… és azért azt a világon szinte mindenki ismeri!).
Forrás: PCGamer