A Bulletstorm és Outriders videójáték-fejlesztője, a People Can Fly több mint 30 embert bocsátott el; a Black Forest Games több mint 50 főt – és ez csak az utóbbi pár nap „termése”…
Az elmúlt néhány évben sajnos egyre gyakoribbá váltak a videójáték-ipari elbocsátások. A 2023-as évben az egész iparágban szinte heti rendszerességgel lehetett hallani leépítésekről. Amikor a por leülepedett, legalább 6000 munkahely szűnt meg a kiadók, fejlesztők és más videójátékokkal foglalkozó cégek körében. Sajnos úgy tűnik, hogy 2024 még ezt is túlszárnyalja. Legalábbis, az év első néhány hete erre utal.
A legtöbben nem számítottak arra, hogy 2024 sokkal jobb lesz, de nem vagyok benne biztos, hogy bárki is felkészült arra, hogy esetleg rosszabb lesz – az idei év azonban kisebb-nagyobb elbocsátások sorozatával indult.
Mindez jelzi, hogy a vállalati vérontás nem ér véget egyhamar. A Kotaku megpróbálta nyomon követni 2024 összes elbocsátását egy folyamatosan frissülő cikkben, aminek január 24-i verzióját a lenti linken olvashatjátok. Tételesen felsorolják az összes stúdiót, akikről eddig hallhattunk.
A legfrissebb hírek, hogy a Black Forest Games, a Destroy All Humans! 1 és 2 remake-ekért felelős cég a teljes személyzetének nagyjából 50%-át leépítette. A stúdiónak állítólag 110 alkalmazottja volt 2023-ban. Az elbocsátásokat január 24-én jelentették be. A vezetőség közölte a munkatársakkal, hogy a jövő héten további információkkal szolgálnak.
Egy, a helyzetet ismerő személy a Kotakunak elmondta, hogy a kreatív igazgatók és a legtöbb „ha nem az összes” vezető megtartja az állását. Legalább egy alkalmazott nyilvánosan posztolt az elbocsátásokról a közösségi médiában, a Kotaku meg tudja erősíteni.
2024. január 24-ig legalább 3972 embert bocsátottak el a videójáték-iparból.
A videójáték-ipar nagyobb és több pénzt hoz, mint a filmek és a zene együttvéve. Csak 2021-ben 180 milliárd dollárt termelt. Ez egy olyan iparág is, amely évről évre kockázatosabbá és drágábbá válik. Ugyanis az AAA-játékok elkészítése hosszabb ideig tart és többe kerül. Ez olyan helyzethez vezet, hogy akár egyetlen bukás is tönkreteheti a stúdiót vagy a kiadót. Az egész iparágnak pedig égető szüksége van szakszervezetekre. Utóbbiak segítenek megvédeni a több millió dolgozót, ha a dolgok nem úgy alakulnak, ahogyan azt eltervezték.
Addig is a vállalati kapzsiság, az iparági konszolidáció és a rossz vezetés valószínűleg továbbra is emberek ezreinek az állásába fog kerülni, ahogy azt mostanában a Twitch, a Riot és a Unity esetében is láthattuk…