A japán SNK (ami a kilencvenes évek óta többszöri átstruktúráláson esett át, ezért volt korábban SNK Playmore a neve például) majdnem teljes egészében Mohammed bin Szalmán koronaherceg alapítványának tulajdonában van már.
2020 novemberében a Mohammed bin Salman Foundation (innentől csak MiSK Foundation) tulajdonában levő Electronic Gaming Development Company (EGDC) 33,3%-ot vásárolt meg az SNK részvényeiből. Ezt akkor egy stratégiai befektetésként közölte a szaúdi sajtó, de kiemelték azt is, hogy idővel szeretnék, ha a MiSK Foundation többségi tulajdonban lenne (ugyanis kitűzték, hogy 51%-nyi részvényt is birtokolni kívánnak a későbbiekben).
Nos, a 90-es években a Fatal Fury-val, a The King of Fightersszel (aminek a tizenötös felvonása nemrég jelent meg) és a Metal Sluggal világsikereket elérő, ám az asztali konzoljukkal, a 100%-os játéktermi átiratokat ígérő Neo Geoval akkora sikereket el nem érő SNK-ból a MiSK Foundation már kb. 96,2%-nyi részvényt birtokol. Ezt nem mi találtuk ki, hanem az alapítvány hivatalos sajtóközleménye is aláhúzza ezt. Idézzük, hogy mit is írnak benne:
„A Mohammed bin Salman Alapítvány (MiSK Foundation) befektetése a japán SNK vállalatba megerősíti a folyamatos elkötelezettségét a szaúdi férfiak és nők gazdasági partnerségek kiépítésén keresztül történő megerősítésére irányuló céljai mellett az alapítvány aktualizált stratégiájának keretében, amely a fiatalok szerepvállalásának erősítésére gyakorolt pozitív hatás maximalizálására irányul. A befektetési döntés az SNK erős képességeit is erősíteni fogja, amely számos innovatív szellemi tulajdonnal rendelkezik a játékágazatban, és a jövőben valódi fejlődési potenciállal bír az elektronikus játékipar várható növekedésével összhangban.”
Szaúd-Arábia amúgy nem csak az SNK-ba fektetett be. A Bloomberg még február elején írt arról, hogy a királyság közérdekű alapja, a PIF több mint öt százalékos részesedést vásárolt a Capcomban és a Nexonban. Ha mindegyik befektetésük értékét összeadjuk, több mint egy milliárd dollár (tehát 300+ milliárd forint) jönne ki, ám a PIF 3,3 milliárdot ezeken túl az Activision Blizzardban, az Electronic Artsban, iletve a Take-Two-ban való részesedésekre is költött már 2020 utolsó negyedévében, írja az Al Jazeera.
És ezek után volt képe októberben Jim Ryannek, a Sony Interactive Entertainment elnök-vezérigazgatójának azt mondani (mégpedig eléggé tévesen), hogy a Közel-Keleten a PlayStation előtt nem játszottak az emberek…?
Forrás: WCCFTech