VÉLEMÉNY – Különböző játéktípusok és miliők, egyetlen céllal: hogy a frászt hozzák ki belőled.
Nehéz pszichológiai szempontból elmagyarázni, hogy miért szeretjük, ha a frászt hozzák ránk – nyilván közrejátszik például ebben az is, hogy a belső félelmeinket szeretnénk ilyen módon feldolgozni. Regényekben, mozikban és persze videojátékokban imádjuk újra és újra átélni ezt a félelemérzést – persze egy másik karakter élményein keresztül. Az olyan franchise-ok, mint a Silent Hill, vagy a Resident Evil már 20-30 éve velünk vannak, az elmúlt években pedig újabb horrorcímek cincálták az idegeinket.
Az indie játékfejlesztő közösség is jeleskedik ebben a műfajban, a listánkban például olyan, mára már klasszikus horrorcímek is megtalálhatóak, mint a SOMA, vagy a Layers of Fear. Pontosan tizenhármat szedtünk össze ezekből a játékból, hiszen jobb számot nehéz is lenne kitalálni, amikor horrorjátékokat szedsz egy csokorba… Kezdődjék hát a lista! (Amely ezúttal nem a játékok minősége, vagy évszáma alapján van rangsorolva, puszta felsorolás.)
1. Outlast
Igazi modern klasszikussá vált az Outlast, amely 2014-ben egyébként a legelső PS4-es PS Plus címként is maradt meg emlékeinkben. A játék főszereplője Miles Upshur, egy újságíró, aki egy elképesztően félelmetes pszichiátriai intézetben nyomoz. A játék újdonságai közé tartozott, hogy csak menekülhettünk benne, harcolni nem tudtunk, ezáltal is kiszolgáltatottabb és félelmetesebb volt a helyzetünk.
2. Outlast 2
A második Outlast bizonyos részeiben félelmetesebb, máshol kevésbé az, mint az előző részben, de sztori egyértelműen erősebb. A folytatásban már egy másik újságírót: Blake Langermannt irányítjuk, aki egy elhagyatott falusi világban nyomoz a játék elején elrabolt felesége utána. Rövidesen egy szó szerint őrültekből álló, véres rituálékat tartó szekta nyomaira bukkanunk…
3. Alien Isolation
Az Alien Isolation sokak számára messze a legjobb Alien-játék, amely valaha is elkészült – tegyük hozzá gyorsan, hogy nem túl erős a felhozatal ebben a franchise-ban – legalább is, ami a videojátékokat illeti. A Creative Assembly Outlast-féle játékmenetű címe nagyon sok szempontból tényleg korszakalkotót: az elképesztően eltalált hangulat, remek történet, kiváló level design, szimpatikus és karizmatikus főszereplőnő (Amanda Ripley: Ellen Ripley lánya) mind-mind a játék erősségei közé tartoznak.
4. Song of Horror
E lista legmodernebb játéka: a Song of Horror tényleg idegcincálóan félelmetes, mivel a játékost állandóan támadja, kínozza egy borzalmas lény, ha túl sokáig szöszmötölünk a puzzle feladatok megoldásával. Félelemkeltésben talán ez az egyik legerősebb alkotás a listán.
5. Remothered: Tormented Fathers
Sokan úgy tekintenek a Remothered: Tormented Fathers című horrorjátékra, mint a Clock Tower folytatására, így nem véletlen, hogy a félelemkeltés minősége itt is elsőrangú. Amiben a Stormind Games hatalmasat alkotott, hogy igazán törékenynek érzi magát a játékos. A feszültség pedig a tetőfokára hág, amikor a puzzle-feladatokat villámgyorsan meg kell oldanod, mielőtt levadásznak.
6. Layers of Fear
Egészen különleges hangulata van a Layers of Fearnek, amely a Bloober Team lengyel csapatának első nagy sikere. (Ők készítik majd a rendkívül ígéretes Xbox Series X konzolexkluzív horrorkalandjátékot.) Az arisztokratikus viktoriánus házban egy festővel mászkálhatunk és élhetünk át különös, ijesztő paranormális eseményeket és megelevenedett rémálmokat.
7. Resident Evil 7
Mi más is lehetne a hetedik játék, mint a Resident Evil 7, amely abban is kiemelkedik a sorozatból, hogy formabontó módon belső nézetben ijeszteget minket egy elhagyatott, elképesztően félelmetes házban, tele borzalmas eseményekkel, jelenségekkel, szörnyekkel. Sokak szerint az „RE7” az előremutató út a sorozatban (különösen VR szemüveggel) és abban reménykednek, hogy a Resident Evil 8 is hasonló élményeket nyújthat majd.
8. SOMA
A Frictional Games munkája tökéletes példája annak, hogyan hozzuk a frászt a játékosra, anélkül, hogy a szokásos kliséket vetnék be a fejlesztők. A SOMA igazi pszichológiai horror, amely az elménkre hat, miközben ezek a kérdések motoszkál bennünk: Kik vagyunk mi? Honnan jövünk? Hová megyünk?
9. The Evil Within
Sinji Mikami, a Resident Evil-játékok egyik legendás alkotójának különálló címe sok tekintetben sokkal félelmetesebb és eredetibb, mint a mester korábbi játékai. A főszereplő, Sebastian Castellanos nyomozó egy egészen elképesztően félelmetes, rémálomszerű, beteges gyilkosságokkal teli kórházba kerül, ahol egy rejtélyes sorozatgyilkos mészárol le mindenkit. A játék különösen beteg hangulata és horrorelemei a kissé elavult technikai megoldásait feledtették. Két DLC is készült a The Evil Withinhez, melyekben Castellanos női nyomozótársát, Julie Kidmant irányíthatjuk.
10. The Evil Within 2
A The Evil Within 2 néha félelmetesebb, máskor kevésbé, mint az első rész. Bár Mikami e játék fejlesztésében már nem vett részt, sok olyan megoldást találunk benne, amelyek a klasszikus japán horrorfilmekre emlékeztetnek, mint például egy hosszú hajú nő szelleme, aki folyton vadászik ránk.
11. Detention
Egészen különleges horrorcsemege a Detention, olyanoknak, akiket értékelni tudnak egy oldalnézetes indie kalandjáték, amely Taiwanban, 1960-ban játszódik, egy katonai diktatúra és junta alatt. Maga a történet tipikus ázsiai szellemsztori, a szokásos egyszerre hangulatos és pszichológiailag durván ható horrorelemekkel. A játék főbb elemei a felfedezés és a puzzle-részek megoldása, nagyon erős narratívával. Érdemes egyébként a filmet is megnézni, amely alapján a játék készült.
12. Resident Evil 2 Remake
A tavaly, január 25-én megjelent Resident Evil 2 Remake hatalmas meglepetés volt – pozitív értelemben. A klasszikus játék elemeit úgy reformálta meg alapvetően, hogy annak szellemiségét, történetét megőrizte – persze, váratlan fordulatok, vagy megoldások még így is bőven értek minket. A Resident Evil 2 Remake igazi csemege minden horrorrajongónak.
13. Resident Evil 3 Remake
Végül a listát a legutóbbi Resident Evil-alkotás zárja, amelyben Jill Valentine és Carlos Oliveira egy zombi-apokalipszist próbál túlélni. A Resident Evil 3 Remake az eredeti játéknak megfelelően inkább akció-horror, mint túlélőhorror, ettől függetlenül ez is kihagyhatatlan cím minden horrorfan számára, még félelemkeltésben talán kevésbé otthonos, mint inkább a klasszikus zombitrancsírozós játékelemekben.
-BadSector-
Kérjük, támogassátok a theGeek.hu oldalt a Patreonon, hogy fennmaradhasson, függetlenül, napi hírekkel és tesztekkel, a Patreon adományozó rendszerén keresztül! Köszönjük! theGeek csapata
Become a Patron!