God of War Collection – „Hermészre elmész te!”

PS VITA – Kopasz, izmos, sebhelyekkel borított, vérszomjas és mindig dühös. A híres spártai harcos neve szinte egybeforrt az elképesztően véres és mégis stílusos kaszabolással és Kratos a Sony PlayStation egyik legerősebb karakterévé vált. Sajnos két hosszú évet kellett várni ahhoz, hogy a God of War végre megjelenjen PS Vitán is. Szerencsére a várakozás véget ért és a híres spártai harcossal végre kiírhatunk minden ellenséges lényt és szétrombolhatunk minden akadályt – akár a metrón ülve is!

Kratos tipikusan az az arc, akinek nem lehet nemet, illetve: „Nem! Kérlek, ne ölj meg! Nem akarok meghalni!”-t mondani. Az állandóan dühös spártai harcos, aki mitikus lényeket és borzalmas szörnyeket kaszabol le egymás után, rezzenéstelen arccal hagyja pusztulni, vagy vágja le a civil lakosságot is. Egyetlen dolog érdekli: saját bosszúja, amely beteljesedéséhez akár az Istenekkel is leszámol. Kegyetlen, szívtelen figura, mi pedig pont ezt szeretjük benne. ps4pro_god_of_war_collection-20140601-8 Már a legelső God of Warban is ez volt a koncepció és az egyszerű sztori ellenére teljesen beleéltük magunkat Kratos szerepébe a bosszújához vezető véres útján. Legalábbis azok a szerencsések, akiknek volt 2005-ben PS2-jük, amikor a Sony exkluzív God of War game a boltokba nem került. Sajnos én nem voltam köztük (azóta kicsit megbántam, hogy inkább az első Xboxot vettem meg), de legalább a God of War Collection számomra az újdonság erejével hat, mivel az első két részt kihagytam. A „hiánypótláshoz” pedig nem is tudnék jobba találni a PS Vita verziónál…

„Csak” HD, nem remake

Először is tisztában kell lennünk azzal, hogy ez NEM egy remake, csak az első két résznek az újramasterelt portja, amelyet már 2009-ben kiadtak PS3-ra, nem sokkal a God of War III megjelenése előtt. Ez azt is jelenti, hogy ha PSN-en megveszed a játékot, akkor PS3-ra is le tudod tölteni mindkét részt, ami azért szép gesztus a Sony-tól és ha van PS3-ad is, növeli a Vitás verzió értékét. Sajnos üröm az örömben, hogy a save-eket nem lehet a PS Plus rendszerrel ide-oda exportálni, legalábbis nekem nem sikerült, pedig sokat szöszöltem vele. ps4pro_god_of_war_collection-20140601-4 Persze felmerülhet bennetek a kérdés, hogy igazából mi a különbség egy remake és egy újramasterelt port között? Nos, azontúl például, hogy a textúrákat felhúzták magasabb felbontásúra, nincs érdembeli különbség az eredeti PS2-es játék grafikájával összehasonlítva. Pedig volt már rá példa, hogy teljes „ráncfelvarrást kapott egy Vitára megjelent régi PS2-es játék: elég a Persona 4 Goldenre, a Metal Gear Solid HD-re, vagy a nemrég megjelent Final Fantasy X-X2-re gondolni. Kár, hogy God of Wart nem érte ez a „megtiszteltetés”, hiszen ha van olyan játék, amelyik teljes grafikai ráncfelvarrást érdemelt volna, akkor az mindenképpen a God of War két része. ps4pro_god_of_war_collection-20140601-7 Persze ne essünk tévedésbe, a játék grafikája PS Vitán még így is aránylag szép, különösen a Vita kis képernyőjén. De azért mégis csak egy PS2-es játékról beszélünk, amelyet az idő vasfoga azért csak megcsócsált az évek során: a textúrák időnként elmosottak, az ellenfeleink pedig alacsony felbontásúak maradtak. Ugyanakkor a két rész, a God of War I és II között is elég nagy a különbség: a második résznek részletesebb a grafikája, beleértve a környezetet, a szörnyeket, Kratost és a félmeztelen bombázó rabszolganőit is. ps4pro_god_of_war_collection-20140601-3 Minden összevéve – annak ellenére, hogy nem beszélhetünk egy igazi remake-ről – a God of War Vitán azért is látványos, mert a kisebb grafikai hiányosságokat kisebb képernyőn úgysem vesszük észre annyira, legfeljebb a sasszemű egyének. Ilyen apró részletek például a kicsit homályos megjelenítés, továbbá furcsa annak kontrasztját látni, hogy egy átvezető mozi grafikája sokkal elavultabb és csúnyább, mint a tényleges játéké, amely ezekkel összehasonlítva éles és részletes. Pont az ellenkezőjét szoktuk meg, nem igaz? ps4pro_god_of_war_collection-20140601-2

Analóg izmok

Ha volt valami, amit mindig is hiányoltam a két PSP-s God of War játékból, a Chains of Olympus-ból és a Ghost of Spartából, azok az analóg karok. Mindig is arról álmodoztam, milyen is lehetne analóg karral God of Warozni handheld konzolokon is, mégis két és fél évet kellett várni a Vita megjelenése után is, hogy ezt végre megtudjam milyen. ps4pro_god_of_war_collection-20140601-6 Mit mondjak, nem ért hatalmas meglepetésként, hogy szuper! Kratost a bal karral irányítani, a jobbal pedig félregurulni a támadások elől épp annyira precíz és élvezetes, mint anno a PS2 és PS3 verzióknál. Az PS Vitára átportolt irányítás tehát tökéletes, egyetlen apró bénázást leszámítva. A portot készítő Sunzaru valamiért úgy érezte, kötelessége mindenáron legalább egy specifikus Vita funkciót kihasználni és valamilyen perverz elgondolásból a hátsó tapipadra rakták az alapvető interakciókat (ládafelemelés, ajtónyitás, stb.) Béna, és teljesen felesleges húzás volt.

Kratos tipikusan az az arc, akinek nem lehet nemet, illetve: „Nem! Kérlek, ne ölj meg! Nem akarok meghalni!”-t mondani.

Egyszerűen nem értem, miért nem hagyták egész egyszerűen az eredeti kör gombon az interakciót, oszt csókolom? Amit viszont TÉNYLEG meg kellett volna változtatniuk, az a háromszög gomb, amelyet a kilépéshez használtak PS2-őn ugyanis manapság ez már elé fura. Ehh… Sanzarau… ps4pro_god_of_war_collection-20140601-5 Ezt az apró Sanzaru-féle „belekotyogást” leszámítva a God of Warozni PS Vitán hatalmas élmény: a harc, az akció villámgyors és tökéletesen kidolgozott, csakúgy, mint a PS2 és PS3 verziókban.

„Árész?! Az én istenem?! Hát ütöm, vágom, amputálom!!!”

Azok számára, akik még sohasem játszottak God of War I-el és II-vel a játékok sztorija talán kissé egyszerű lehet, de még így is jól kidolgozott és epikus. A mi kedvenc spártai mészárosunk, Kratos eleinte Arész szolgálatában áll, aki a görög mitológia szerint a „háború istene”. Kratos mindenkivel és mindennel leszámol, aki az útjába merészel állni, mielőtt megtudná a családja lemészárlásának okait. Hősünk az egész görög mitológián keresztülverekszi magát Pandora szelencéje után kutatva, míg végül egy hihetetlenül küzdelem során brutálisan leszámol Arész istennel. ps4pro_god_of_war_collection-20140601-9 A God of War II sztorija már egy fokkal összetettebb. Zeusz elárulja Kratos-t és majdnem sikerül is megölnie, de a titán, Giaia még az utolsó pillanatban megmenti és elárulja Kratosnak, hogy csak a Sors húgainak segítségével tudja elkerülni, hogy Zeusz megölje. Egyik sztori sem valami Homérosz Iliásza, az biztos, de az epikus harcok és főleg Kratos karaktere könnyen elviszik a hátukon az egyszerű történetet is. ps4pro_god_of_war_collection-20140601-10

Ha PlayStation fan vagy, kihagyhatatlan!

Akár PS3-ad, akár PS Vitád van, ha nem birtoklod a God of War Collectiont a görög istenek haragja fog rád lesújtani! Szóval ilyet ne tegyél! Viccen kívül a God of War az egyik legjobb hack’n’slash játék, ami csak létezik a földkerekségen és ráadásul PlayStation exkluzív és az is marad örökre, szóval más platformon nem fogod viszontlátni. Persze az sajnálatos, hogy nincs Vitára külön God od War játék, mint amilyen a Chains of Olympus, vagy a Ghost of Sparta volt PSP-re, de amíg ez nem következik be, a PS Vitán kihagyni Kratos küzdelmeit vétek lenne.

-BadSector-


Pro:

+ Még mindig epikus – most már hordozható formában is! + A PS3 és PS Vita verzió is a tiéd lehet! + Az irányítás és a harc általában véve tökéletes

Kontra:

– A grafika kicsit homályos Vitán – Minek kellett a hátsó tapipadot belekavarni? – Már megint egy port, hol van a saját Vita címünk?


Kiadó: SCEA,Capcom, SCEI, SCE Australia, SCEE Fejlesztő: SCE Santa Monica Stuido Stílus: Akció, hack’n’slash Kiadás: 2014 Május


God of War Collection

Játékmenet - 9.2
Grafika - 8.1
Sztori - 7.8
Zene/audio - 9.2
Hangulat - 8.6

8.6

KIVÁLÓ

Akár PS3-ad, akár PS Vitád van, ha nem birtoklod a God of War Collectiont a görög istenek haragja fog rád lesújtani! Szóval ilyet ne tegyél! Viccen kívül a God of War az egyik legjobb hack’n’slash játék, ami csak létezik a földkerekségen és ráadásul PlayStation exkluzív és az is marad örökre, szóval más platformon nem fogod viszontlátni.

User Rating: Be the first one !

Spread the love
Avatar photo
BadSector is a seasoned journalist for more than twenty years. He communicates in English, Hungarian and French. He worked for several gaming magazines - including the Hungarian GameStar, where he worked 8 years as editor. (For our office address, email and phone number check out our impressum)

theGeek TV

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu